Blog

Jak zapewnić dziecku bezpieczny i spokojny sen
27.12.24
Wejście w nowy rok często wiąże się z nowymi planami, rolami oraz wyzwaniami, także dla przyszłych lub świeżo upieczonych rodziców. Misją Kidnort jest ułatwianie życia rodzicom w jak największym stopniu, dlatego chcielibyśmy wspomóc ich także w codziennej opiece nad dziećmi. Dlatego otwieramy cykl porad, w którym chcemy poruszyć tematy, które na pewno zainteresują przyszłych i obecnych opiekunów. W którymś momencie rodzicielstwa dotyczą wszystkich, dlatego warto poznać sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach, najnowsze wytyczne i skorzystać z dostępnych na rynku akcesoriów ułatwiających życie.
Zaczynamy od snu, który jest kluczowy w trakcie oswajania się z nową rolą, jaką stawia przed nami rodzicielstwo. Rodzice często zastanawiają się, co robić podczas problemów ze snem, jak prawidłowo ułożyć dziecko do snu oraz jak radzić sobie z własnym niewyspaniem w tym okresie.
Bezpieczeństwo snu niemowląt: zasady, o których musisz pamiętać
Dla nas zawsze bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego bazując na wytycznych Amerykańskiej Akademii Pediatrii* chcemy zapoznać Was z podstawowymi zasadami układania dzieci do snu.
Przede wszystkim układaj dziecko do snu na pleckach na płaskiej, twardej powierzchni bez poduszki oraz zamiast kołderki czy koca owinięte w rożku lub nieco później w specjalnym śpiworku do spania. Najlepsze łóżeczko dla dzieci powinno oczywiście spełniać aktualne normy bezpieczeństwa. U nas możesz to łatwo sprawdzić, ponieważ informujemy o tym w opisie każdego naszego łóżeczka.
Pamiętaj także, aby w łóżeczku dziecięcym nigdy nie znajdowały się dodatkowe przedmioty, ochraniacze na szczebelki czy zabawki. Ponadto Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby niemowlęta spały w pokoju rodziców, blisko ich łóżka, ale na oddzielnej powierzchni.
Jak usypiać dziecko? Skuteczne metody na spokojny sen malucha
Ale co, jeśli dziecko wcale nie ma ochoty spać? Chyba każdy rodzic na którymś etapie rozwojowym dziecka się z tym zmagał. Podpowiadamy, co można zrobić, aby ten problem nie wystąpił lub jak mu zaradzić. Przede wszystkim przyjrzyj się Waszemu rytmowi dnia.
Małe dzieci szczególnie lubią rutynę, pomaga im to odnaleźć poczucie bezpieczeństwa dzięki przewidywalności zdarzeń. Regularny rytm dnia będzie się stopniowo pojawiał dzięki aktywnościom o mniej więcej stałych porach. Pamiętajmy jednak, aby nie robić nic na siłę, nauczmy się siebie nawzajem z maluszkiem i dostosujmy do nas i nowej rzeczywistości. Warto wspólnie przygotować się czasu snu w odpowiedni sposób. Może być to wieczorny posiłek, kąpiel, delikatny masaż, czas na bajkę lub po prostu tulenie.
Nie ma jednej skutecznej metody na usypianie dziecka z oczywistych przyczyn – każde dziecko jest inne, ma inny temperament oraz posiada różną potrzebą uwagi rodziców. Ważne jest, aby zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby dziecka, a poza tymi fizjologicznymi należy do nich oczywiście potrzeba bliskości. To obecność rodzica, przytulanie, noszenie na rękach wpływają kojąco na maluszka.
Co robić, gdy dziecko nie chce spać? Sprawdzone sposoby na problemy ze snem
Pomocne może okazać się także delikatne bujanie (tu pamiętajmy, aby bujać siebie, nie bezpośrednio dziecko), kołysanie, otulanie. Wieczorem starajmy się, aby nie dziecko nie miało zbyt pobudzających aktywności, ograniczmy ekrany oraz światło, wyeliminujmy nadmiar bodźców. Spróbujmy wprowadzić wspólne rytuały, jak zasłanianie okien, czytanie bajeczek czy słuchanie spokojnej muzyki. Dzieci lubią śpiewane spokojnym głosem opiekuna kołysanki czy nucenie.
Gdy dziecko płacze podczas prób usypiania oznacza to, że któraś z jego potrzeb nie została zaspokojona. Jeżeli maluszek jest nakarmiony, przebrany i ma zapewnioną odpowiednią temperaturę, może po prostu chce być przytulony, pogłaskany po pleckach czy potrzymany za rączkę. Dzieciom karmionym piersią pozwólmy zasnąć podczas karmienia i spokojnie przełóżmy je do łóżeczka. Pomocne może okazać się także korzystanie ze smoczka, który doskonale uspokaja oraz zaspokaja potrzebę ssania.
Wiemy, że czasem jest ciężko być rodzicem, zwłaszcza gdy sami cierpimy na niedosyt snu. Dlatego gdy tylko możesz zadbaj także o siebie, relaks, utnij sobie drzemkę, pozwól innym Cię czasem wyręczyć. Chcemy Ci przypomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy: ciesz się tym czasem. Ani się obejrzysz, a Twój maluszek będzie zasypiał sam w swoim pokoju. Ta bliskość, którą macie teraz stworzy silną więź na kolejne lata.
* Wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii
Przeczytaj podobne artykuły

Rozszerzanie diety dziecka bez stresu – praktyczne wskazówki i akcesoria Kidnort
Dowiedz się, jak silikonowe naczynia Kidnort ułatwiają rozszerzanie diety dziecka – bez stresu, bezpiecznie i z nauką samodzielnego jedzenia od pierwszych kęsów.

Jak ułatwić sobie życie z niemowlakiem? 3 niezawodne gadżety Kidnort + 7 sprawdzonych trików bez sprzętu
Kilka praktycznych sposobów na ułatwienie życia z maluchem. Zaufaj sobie i sięgaj po wsparcie technologii.

Jak podgrzewać chusteczki nawilżane? Sprawdzone sposoby dla rodziców
Zimne chusteczki to problem? Sprawdź, jak je podgrzać szybko i bezpiecznie. Poznaj najlepsze sposoby – zadbaj o komfort maluszka już dziś!