Blog

Pierwsze kroki przy stole: Poradnik dla rodziców małych smakoszy

Pierwsze kroki przy stole: Poradnik dla rodziców małych smakoszy

03.01.25

Nauka samodzielnego jedzenia to kolejny ważny etap w rozwoju dziecka. Zarówno WHO1, jak i Amerykańska Akademia Pediatrii2 sugeruje rozpoczęcie wprowadzania stałych pokarmów do diety ok. 6 miesiąca życia. Wówczas u niemowlęcia zwiększa się zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Na ogół jest to także czas, kiedy dziecko jest już gotowe rozwojowo na inne pokarmy. Pamiętajmy jednak, że rozwój dzieci nie u wszystkich przebiega jednakowo, a nasze wątpliwości na pewno rozwieje konsultacja u pediatry.

 

Jak wspierać dziecko w nauce samodzielnego jedzenia? Najlepsze metody i sprawdzone akcesoria

 

Jeśli już nadszedł ten czas, kiedy dieta maluszka będzie rozszerzana, warto przede wszystkim zadbać o dobrą relację dziecka z jedzeniem. Duże znaczenie będzie miała cierpliwość rodzica lub opiekuna podczas prób samodzielnego jedzenia dziecka. Odpowiednie podejście, zrozumienie oraz pogodzenie się z bałaganem bardzo ułatwią ten etap. Pamiętajmy, że nauka jedzenia to proces, wymaga czasu oraz pozytywnego nastawienia. 

 

Niezależnie od wybranej metody nauki samodzielnego jedzenia akcesoria do karmienia dzieci ułatwią przejście przez ten etap. W naszym asortymencie posiadamy naczynia silikonowe idealne do nauki jedzenia metodą BLW oraz tradycyjną. W pierwszej to dziecko decyduje o tym, co samodzielnie zje rączkami, my dajemy mu możliwość wyboru pokarmu stałego. Metoda tradycyjna opiera się natomiast na karmieniu dziecka przy użyciu łyżeczki. Zdajemy sobie sprawę, że nauka samodzielnego jedzenia jest nową sytuacją bez względu na wybór metody. Aby zminimalizować niepokój rodziców, sugerujemy zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. 

 

Dlaczego warto wybrać naczynia silikonowe? Praktyczne wskazówki na początek nauki samodzielnego jedzenia

 

Zawsze zwracamy uwagę na bezpieczeństwo, dlatego nasze produkty silikonowe są atestowane, wolne od BPA i zaprojektowane z myślą o maluszkach. Posiadają niezwykle przydatne przegródki do segregowania pokarmów. Ułatwia to samodzielne chwytanie małymi rączkami jedzenia oraz zachęca do próbowania różnych smaków. Przecież próby samodzielnego jedzenia to spore wyzwanie rozwojowe. Dzieci ćwiczą wtedy koordynację ręka-oko i synchronizację ruchów. Tak doskonalona koordynacja wzrokowo-ruchowa znajdzie później przełożenie w rysowaniu, rzucaniu piłką czy zabawach manipulacyjnych. Dlatego warto ułatwić maluszkowi ten etap, wybierając praktyczne i atrakcyjne wizualnie naczynia silikonowe dla dzieci. Zachęcające kształty i wyjmowane przegródki doskonale nadają się do proponowania różnych smaków, konsystencji i kolorów potraw.

 

Samodzielne jedzenie bez stresu – jak silikonowe naczynia ułatwiają pierwsze kroki przy stole?

 

Aby zrozumieć proces nauki samodzielnego jedzenia i zaoszczędzić sobie stresu podczas jego prób, warto mieć świadomość rozwoju małej motoryki u dzieci. W okolicach 6 miesiąca życia, kiedy rozpoczyna się ta przygoda, dziecko potrafi zakryć przedmiot rączką i zamknąć na nim palce. Tu idealnie sprawdzi się silikonowa podkładka z przegródkami w kształcie misia. Posiada odpowiednią przestrzeń do wykonania tego ruchu. Po około dwóch miesiącach dziecko potrafi używać kciuka, wykonując tzw. chwyt nożycowy. Dopiero w kolejnych miesiącach pojawia się chwyt pęsetkowy, tak przydatny w chwytaniu przedmiotów. Aby uatrakcyjnić naukę jedzenia można wykorzystać kolejne akcesoria jak silikonowa miseczka z wyjmowanymi przegródkami. Rodzicom, którzy decydują się wprowadzanie pokarmów łyżeczką, polecamy zapoznać się z silikonową butelką do karmienia z łyżką.

 

Proces nauki samodzielnego jedzenia nie musi przebiegać w chaosie. Możemy się do niego przygotować, korzystając z dostępnych na rynku akcesoriów dla dzieci. Wykorzystanie naczyń silikonowych dorosłym zaoszczędzi sporo czasu podczas przygotowywania posiłków (niektóre nadają się także do mrożenia i podgrzewania), a dzieci zachęci do próbowania nowych smaków.

 

  1. WHO
  2. Amerykańska Akademia Pediatrii

Przeczytaj podobne artykuły

Rozszerzanie diety dziecka bez stresu – praktyczne wskazówki i akcesoria Kidnort

Rozszerzanie diety dziecka bez stresu – praktyczne wskazówki i akcesoria Kidnort

25.04.25

Dowiedz się, jak silikonowe naczynia Kidnort ułatwiają rozszerzanie diety dziecka – bez stresu, bezpiecznie i z nauką samodzielnego jedzenia od pierwszych kęsów.

Jak ułatwić sobie życie z niemowlakiem? 3 niezawodne gadżety Kidnort + 7 sprawdzonych trików bez sprzętu

Jak ułatwić sobie życie z niemowlakiem? 3 niezawodne gadżety Kidnort + 7 sprawdzonych trików bez sprzętu

18.04.25

Kilka praktycznych sposobów na ułatwienie życia z maluchem. Zaufaj sobie i sięgaj po wsparcie technologii.

Jak podgrzewać chusteczki nawilżane? Sprawdzone sposoby dla rodziców

Jak podgrzewać chusteczki nawilżane? Sprawdzone sposoby dla rodziców

11.04.25

Zimne chusteczki to problem? Sprawdź, jak je podgrzać szybko i bezpiecznie. Poznaj najlepsze sposoby – zadbaj o komfort maluszka już dziś!